Lokalny Plan Deinstytucjonalizacji


Celem Lokalnych Planów Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych jest wyznaczenie kierunków rozwoju usług społecznych na szczeblu lokalnym (gmina/powiat), zarówno w zakresie koniecznych interwencji, jak i podjęcia działań o charakterze prewencyjnym i profilaktycznym.
Aby wyznaczyć kierunki rozwojowe w zakresie poszczególnych usług należy przeprowadzić działania diagnostyczne i analityczne określające stan faktyczny (jak jest?), jak i określić wyzwania na najbliższą przyszłość (jakma być?). Jednym z celów Planu jest zatem dokonanie pogłębionej diagnozy potrzeb
społecznych
w społeczności lokalnej co do zakresu i form usług. Przeprowadzenie dobrej diagnozy uwzględniającej opis struktury społecznej gminy/powiatu, identyfikację głównych występujących problemów społecznych, analizę podstawowych dokumentów strategicznych samorządu i innych podmiotów m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) oraz Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (ROPS) stanowi postawę do formułowania zadań i działań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie kreacji i realizacji usług społecznych.
Samorządy planując rozwój usług społecznych powinny dokonać inwentaryzacji istniejących zasobów oraz dokonać szczegółowej analizy interesariuszy tego procesu (analiza podmiotów instytucjonalnych i organizacji oraz potencjalnych partnerów tego procesu). Plany powinny uwzględniać analizę potrzeb wszystkich stron procesu organizacji usług – zarówno samych odbiorców, jak i potencjalnych dostawców usług społecznych.
Niezwykle ważnym zadaniem jest określenie stanu przygotowania kadr służb społecznych, w tym istniejących deficytów kadrowych i kompetencyjnych.
Analiza potrzeb powinna dotyczyć osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym:
* osób starszych,
* osób z niepełnosprawnościami,
* osób w kryzysie psychicznym i ich rodzin,
* osób w kryzysie bezdomności oraz zagrożonych bezdomnością,
* dzieci w wieloosobowych placówkach całodobowych,

jak również potrzeb jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których będą wdrażane rozwiązania m.in. możliwości:
* finansowe,
* lokalowe,
* kadrowe
* oraz potrzeby pracowników wykonujących usługi społeczne.

Istotą Lokalnych Planów Deinstytucjonalizacji jest określenie konkretnych celów i działań w poszczególnych obszarach lokalnej polityki społecznej. Operacjonalizacja Planów Deinstytucjonalizacji powinna skupiać się na zagadnieniach związanych z kreacją i realizacją usług dostarczanych w środowisku zamieszkania odbiorców. Dotyczy to zarówno usług organizowanych w społecznościach lokalnych w formie dziennej, w tym mieszkalnictwa wspomaganego i treningowego, jak również usług dostarczanych
bezpośrednio w domu. Plany powinny określać również cele związane z otwieraniem się instytucji świadczących całodobowe usługi społeczne w formie stacjonarnej na działania środowiskowe o wielofunkcyjnym charakterze. Dotyczy to takich podmiotów jak domy pomocy społecznej czy placówki całodobowej opieki. Deinstytucjonalizacja usług społecznych oznacza również zmianę charakteru i formy działalności tych podmiotów oraz przygotowanie kompetencyjne kadry do działań środowiskowych.
Ważnym celem Lokalnych Planów Deinstytucjonalizacji jest analiza kosztowa inwestycji w usługi społeczne w kontekście możliwości budżetowych samorządów i innych podmiotów. Kalkulacja kosztów powinna uwzględniać mieszane formy finansowania usług wskazując na źródła krajowe, samorządowe, europejskie, a także partycypację w kosztach korzystających z usług.
Lokalne Plany Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych, w zależności od potrzeb i możliwości jednostki samorządu terytorialnego oraz w zależności od potrzeb lokalnej społeczności mogą odnosić się m.in. do takich zagadnień jak:
* koordynacja i zarządzanie usługami społecznymi,
* rozwój mieszkalnictwa wspomaganego i treningowego,
* rozwój centrów opiekuńczo-mieszkalnych i rodzinnych domów pomocy,
* rozwój ośrodków wsparcia z miejscami całodobowymi,
* rozwój usług środowiskowych, opiekuńczych i wytchnieniowych.

Szczegółowe wytyczne tworzenia lokalnych planów deinstytucjonalizacji usług społecznych (LPDI) znajdziecie Państwo w zamieszczonym poniżej dokumencie zatytułowanym ” Ogólnopolskie wytyczne tworzenia lokalnych planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zachęcamy do zapoznania się.

Post meta